FİKRİYE SEKİN

EVLİLİK KADER MİDİR?

 

Kader Allahu Teâlâ’nın başımıza gelecek olan her olayı bilmesi ve kader defterimize yazmasıdır.

Rabbimiz Külli iradesi sayesinde bizlerin doğum ölüm tarihlerini belirler cinsiyetimizi belirler hangi anne babadan doğacağımızı külli iradesiyle belirler. Bizler ise cüzi irademizle iyi veya kötü fiiller işleriz. Cüzi irademizle yaptığımız fiillerden sorumluyuz Akıl baliğ olan her insan yaptığı davranışlardan Allah karşısında sorumludur.

Evet değerli okurlarım evlilik Cüzi irade mi Külli irade’nin mi sonucudur merak edilen bir konudur bu bu konuya açıklık getirmek isterim.

Evlilik Cüzi irademizin sonucudur çünkü; Rabbimiz Teala bizlere seçenekler sunar fakat şahsımı seçme özgürlüğünü bize bırakır. Bizler şahsının kötü özelliklerini bildiğimiz halde tercih ediyorsak kendimiz sorumluyuzdur içki içen kumar oynayan sorumluluk sahibi olmayan bir eşi bilerek tercih ediyorsak bu durumun kötü sonuçlarından kendimiz sorumluyuzdur. Rabbimiz Teâlâ bizlere akıl bahsetmiştir bu aklı iyi veya kötü seçenekte kullanmak elimizdedir olaya daha netlik kazandırmak adına Peygamberimizin hadisi ile devam etmek istiyorum, “bir kız şu dört seçenekten dolayı evlilikte istenir. Soyu, güzelliği, malı, ahlakı sizler ahlaklı olanı seçiniz” hadisi şerifi net olarak gösteriyor ki evlilikte seçme şansımız vardır.

Kişi evlenmeyi düşündüğü insanı araştırdıktan sonra ahlaklı bulmuşsa ve evlilik kararı almışsa büyük ihtimal mutlu olacaktır. Küçük bir ihtimal dahi olsa evlilikte ciddi sorunlarla karşılaşırsa bu onun Külli irade tarafından imtihanıdır. Bu durumda sabretmeli dua etmeli Rabb’inden çıkış yolu göstermesini istemelidir. Kişi evlendikten sonra beklediğinden daha mutlu bir evlilik gerçekleşmişse bu Allah’ın o kişiye bir lütfudur bu durumda şükretmelidir.

Evet evlilik Allah’ın yazmış olduğu ve bizim zoraki uyguladığımız bir durum değildir Rabbimiz o kişiyi tercih edeceğimizi bildiği için yazmıştır evlilikte cüzi irade son derece etkilidir irademizi ahlaklı Allah’tan korkan peygamberini seven bir insandan kullanmak dileğiyle.

EVLİLİK KADER MİDİR?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin