FİKRİYE SEKİN

UMUT

İnsanoğlu yeryüzüne imtihan amaçlı gönderilmiş varlıklardır.

İnsan hayatı boyunca her an imtihandadır ve bu durum zaman zaman ağır seyreder. Her insanın imtihanı farklıdır kimi ciddi acılarla karşılaşır canı yanar en derinlerden.

Rabbimizin imtihanı kişinin kaldırabileceği kadardır. Zor durumlarla karşılaştığımız zaman bize düşen güzel bir sabırdır.

Her insanın imtihanı kendisine özeldir. Kişi bu imtihanlarla karşılaştığı zaman sabır göstermeli fakat bunun yanında çok önemli bir duygu ve düşünceye sahip olmalıdır. Umut!

Umut karşılaştığımız her zorluğu daha rahat atlatabilmemize yardım eder. Umutlu insan her daim mutmaindir, bilir ki sınırsız güç sahibi yaratanı var ve O ol derse her şey olur. Onun için hiç bir yaratma zor değildir. Bu sınırsız güç sahibinin karşısında bize düşen bize yardım edeceğinden emin olmak ve kesinlikle umutsuzluğa düşmemektir. Kur’an’ı kerimimizde Yusuf süresi 87.ayeti kerimesi bize bildirir ki Allah’tan umudunu ancak kâfirler keser. Bizler Müslüman olarak umutsuzluk kelimesini zihnimizden tamamen silmeliyiz.

Ayrıca Hicri suresi 56.ayeti kerimesinin meali şöyledir; İbrahim “Rabbinin rahmetinden sapıtanlardan başka kim ümit kesebilir?” dedi.

Umut dua gibidir, hayata daha pozitif bakmamızı sağlar.

Bizlerin sınırlı akıl ve düşünceleri bazen bizleri yanıltabilir. Umutsuz bakarız hayata. Eğer böyle bir duygu durumu içerisinde hissediyorsak kendimizi ,hemen tövbeye sarılmalı “Rabbim ben senin aciz bir kulunum, yanlış düşündüm, oysa sen sınırsız güç sahibisin senin bu duruma ol demen, benim bu zor durumumum düzelmesine yeter, benim bu zor durumuma ol de Rabbim “şeklinde bir dua çok yerinde olacaktır.

Umutsuz insan ciddi psikolojik rahatsızlıklara yakalanır. Depresyon denilen hastalığın temel nedenlerinden biri de umutsuz olmaktır.

Her daim umut, sabır, dua bizleri zinde tutar. Umutlu insan gelecek endişesi yaşamaz, tevekkül halinde bulunur çünkü Rabbinden ister dua eder geleceğin zorluklar getireceğine kilitlemez kendisini bilir ki her şeye gücü yeten Rabbi ona çok güzel kapılar açacaktır. Bu duygu kişiyi sağlıklı, mutlu,huzurlu kılar.

Evet umut Rabbimizin gücünü Rahmetini fark etmektir bu rahmetten mahrum olmayanlardan olma dileğiyle.

UMUT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin