FİKRİYE SEKİN

Merhametsizlik

Merhamet; acıma duygusudur. Bu duygu insanı insan yapar,merhametten yoksun insana insan demek çok güçtür.

Merhamet yoksunu insandan her türlü kötülük beklenir.

Günümüzde yapılan savaşların, açlıktan kıvranan insanların dünya üzerinde bulunmasının, hayvanlara yapılan işkence ve zulümlerin, uyuşturucu satıcılığının, silah kaçakçılığının vb…yanlış durumların temelinde merhametsizlik duygusunun hat safhada olması yatar.

Merhamet yoksunu insan ya ırk üstünlüğünü bahane eder katliam yapar ya para bütün benliğini sarmıştır ve parayı kazanmak uğruna her türlü haksızlığı yapar ya sahte bir vatan arayışı içerisine girer ve bu yolda akla hayale gelmeyecek haksızlıklar işkenceler yapar.

Yeryüzünde iyilik sevgi, hoşgörü, çocuğa kadına hayvana, yaşlıya yapılacak pozitif ayırımcılık ancak ve ancak merhamet duygusunun idraki ile mümkündür.

Merhamet duygusuna sahip insanlar olsaydık ne savaşlar ne açlık ne zulüm kalırdı, yeryüzü yaşanılacak cennet olurdu. Maalesef bu duyguyu insanlık olarak her geçen gün kaybediyoruz.

Hepimizin yakından tanıdığı şehit Fethi Sekin’i koca cephaneye karşı tek başına harekete geçiren vatan sevgisinin yanında merhamet duygusundan başka bir şey değildi. Biliyordu ki harekete geçmezse yüzlerce can kaybı yaşanacak

Aramızda merhamet sahibi insanlar var şükürler olsun.

Kişiyi duyarlı kılan yetime, yoksula düşmüşe yardım elini uzatmasını sağlayan en büyük duygudur merhamet.

Düşünelim çıkarlarını ilah edinmiş insanlarla dopdolu olsaydı dünya kim nasıl yaşardı. Merhametsiz insan sayısı azınlıkta çok şükür fakat güzel, yaşanabiliyor bir dünya istiyorsak merhametli insan sayısını çoğaltmayı hedeflemeliyiz.

Okullarımızda merhamet konusu çocuklarımıza sonuna kadar aşılanmalı, aşılanmalı ki yarına umutla bakabilelim.

Tüm dünya insanlığının merhamet dolu yüreklere sahip olması dileğiyle.

Merhametsizlik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin