FİKRİYE SEKİN

Allaha Ulaşmada Aracıya Gerek Yok

Yüce yaratan birçok Alem yaratmıştır bunlardan bir tanesi de insandır ve eşref-i mahluktur.

Rabbimiz insana diğer canlılara vermediği birçok özellik bahsetmiştir akıl, ilim, irade, günah veya sevap işleyebilme potansiyeli, insanoğlu Rabbimizin vermiş olduğu ruh sayesinde ölümsüzdür ölen insanlar bedenen ölürler ruh daima baki kalır. Bu nedenle ölüm insan için yoktur insanların bedenlerinin ölmesi ruhun mekan değiştirmesi anlamı taşır.

Bu kadar yüce meziyetler ile donatılmış insanoğlu Rabbine karşı sorumludur bu sorumluluğu yerine getirirken yüce Mevla’mızın göndermiş olduğu Kur’an’a ve değerli Peygamberimizin sünnetlerine bakar ve aklı sayesinde doğru yolda ilerler.

Günümüzde Şeyh ile Allah’a ulaşma gibi kesinlikle din ve akıl ile izah edilemeyecek bir şirk furyası ortaya çıkmıştır.

Rabbimiz Teala’ya ulaşmada hiç bir insanın başka bir insanı aracı yapmasına ihtiyacı yoktur Çünkü Allah kişinin her an yanındadır Allahu Teala sınırsız ilmi ile kalbimizden geçen her durumu bilir Allah’a ulaşmada bırakın bir insana gerek duyulmasını zamana, mekana ne de somut başka bir cisme ihtiyaç vardır.O her yerde hazır ve nazırdır.

Kalbimizden beynimizden geçen zerre düşünceyi bilen Allah’a ulaşmak çok kolay olacaktır elbette.

Rabbimizin bizim her düşünce ve halimizden haberdar olduğunu ispatlayan ayet Kaf Suresi 16. ayeti kerimedir. Allahu Teala ayetinde Şöyle buyurmuştur. “Andolsun ki gerçekten insanı Biz yarattık ve nefsinin onun ne ile vesveselendirdiğini Biz biliriz Biz ona şah damarından daha yakınız.”

Rabıta denilen bir saçmalık vardır ki içler acısı kişi önce şeyhini düşünür nurlar içerisinde o nur dan sonra Allah’ın nurunu.

Rabbim bana Şah damarımdan yakınım diyor. Ben neden acaba Rabbimin nurunu direk düşünerek ona ulaşma yayım ki hem çevremize bakmamız tefekkür için yeterlidir her yaratılmış bize tefekkür ettirir, düşündürür yeter ki Tefekkür nazarı ile bakmasını bilelim.

Kişi başına gelen güzel olayları şeyhi sayesinde oldu diye anlamlandırır bu da kişiyi şirke sokar. Başımıza gelen iyi ve kötü durumlar imtihanlar lütuflar hayır ve şerler sadece ve sadece Rabbimizdendir.

Rabbimiz Teala’ ya ulaşmak çok kolaydır dilekçeye, imzaya, aracıya gerek yoktur bizim kalbimizde ruhumuzda zerre olan düşüncelerimizdedir çok şükür.

Kendisine ulaşmada bu kolaylığı sağlayan Rabbimiz Teâlâ’ya hamt senalar olsun.

Allaha Ulaşmada Aracıya Gerek Yok

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin