YAŞAR KURŞUN

HATIRI VAR

Son zamanlarda deprem, sel baskınları ve diğer doğal afetleri gördüğümüz halde, hala insanlar ile yardımlaşmayı maalesef dört dörtlük yapamıyoruz.

Yada bir akrabaya veya komşuya bir iyilik yaptığımız zaman mutlaka karşılığını bekleriz.

Gösteriş olmadan her daim iyilik yapılması gerektiğini anlatan bir atasözü derki, ”iyilik et denize at balık bilmezse halik bilir”

Evet…

Zaman ne kadar kötüye doğru gitse’de, yapılan iyilikleri unutmayıp birşey yaptığınızda onun hatırı için yapın arkadaşlar.

Çünkü iyilik yaptığınız insanlar, ummadığın bir anda çıkarlar karşınıza.

Şimdi yazacağım hikayede, yapılan bir iyiliği unutmayıp, yıllar sonrada hatırı var deyip, çok güzel bir karşılık verilmesini anlatan  hikayeyi iyi okuyun arkadaşlar…

Howard ,yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu.

O gün hiçbir şey satamamıştı, karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi.

Kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı. Yiyecek bir şeyler yerine : Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim? diyebildi yalnızca.

Genç bayan çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona.Çocuk sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra, Çok teşekkür ederim ,borcum ne kadar?diye sordu genç bayana.

Genç bayan: Borcunuz yok diyerek yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti.: Annem, gösterdiğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklememizi öğretti bize. dedi.

Çocuk: O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size,dedi. Howart Kelly evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.

Yıllar sonra genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı.Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca hastalığıyla ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük bir kente gönderdiler.

Dr. Kelly kosültasyon yapması için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı.

Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı.

Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu.

Dr. Kelly denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koyup hasta bayanın odasına gönderdi. Kadın elleri titreyerek aldı zarfı eline.

Açmaya korkuyordu.

Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu.

Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti.

Kağıtta şunlar yazılıydı: “Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir.”

Sözüm şu ki, değerli okurlarım insanlar kendilerine yapılan en küçük bir iyiliği kolay kolay unutmazlar. Hikayede anlatıldığı gibi

birisi size bir bardak süt içirmek gibi küçük bir iyilik etmiş ya da sizinle bu kadarcık bir dostluk kurmuşsa, bunu unutmamanız, o kişinin her zaman hatırını saymanız dileğimle.

Saygılarımla…

HATIRI VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin